Co vědět o syndromu tarsálního tunelu
Co vědět o syndromu tarsálního tunelu
Tarsal Tunnel Syndrom (TTS) dojde, když se zadní tibiální nerv, který vede podél vnitřního kotníku a nohy, stlačí a poškozuje zánět.
TTS se může stát kvůli zranění, jako je podvrtnutí kotníku, nebo může být výsledkem zdravotního stavu, jako je artritida nebo diabetes. Kostní ostruhy, ploché nohy nebo oteklá šlacha mohou způsobit kompresi nervů a mít za následek TTS.
Rychlá fakta o TTS
- TTS je relativně vzácný stav.
- Těžké nebo neošetřené případy mohou způsobit poškození nervů. Léčba může zahrnovat cvičení pro natažení postižených tkání.
Jaké jsou možnosti léčby?
Je pro lékaře nejlepší posoudit a léčit příznaky TTS brzy, protože to může vést k lepším výsledkům.
Americká vysoká škola chirurgů nohou a kotníku doporučuje následující způsoby, jak léčit a spravovat TT:
- Odpočinek: Lidé se mohou vyhýbat a vyvíjet tlak na postiženou oblast tolik jak je to možné, aby se zabránilo dalšímu poškození a podporovalo hojení. Nechte led vypnout nejméně 40 minut před opakováním podle potřeby.
- plná imobilizace: Pro závažné případy, zejména ty, které zahrnují fyzické poškození nervu, může být obsazení nezbytné k úplnému omezení pohybu, což umožňuje nervové, kloubní a okolní tkáně šanci na uzdravení.
- Injekce Terapie: Pro velmi bolestivé nebo deaktivující příznaky může lékař vložit protizánětlivé léky, jako jsou kortikosteroidy a místní anestetika, přímo do nervu. které pomáhají podporovat oblouky a omezují pohyby, které dále dráždí zanícený nerv a okolní tkáně. Existují také boty, které pomáhají zabránit pronaci nebo dovnitř válcování nohy. Lidé s plochými nohama, závažnými příznaky nebo poškozením nervu mohou vyžadovat, aby se rostrace snížila tlak na poškozenou nohu. Mobilizace tibiálního nervu a otevření okolního kloubního prostoru ke snížení komprese.
- Manuální terapie
- Nahrávání nebo ztužení
- Cvičení k posílení zadního svalu tibialis
V závažných případech TT nebo případů, které, že v případě TTS nebo případů, které Nereagujte na jiné terapie, lidé mohou vyžadovat chirurgický zákrok.
Tarsal Tunnel Surgery
V některých závažných případech, nebo pokud jsou jiné ošetření neúčinné, mohou lidé vyžadovat chirurgický zákrok k léčbě TTS. Jedním postupem je uvolnění tunelu Tarsal.
Během chirurgie uvolňování tunelu tarsálního tunelu se chirurg provedou otvor ze zadní části kotníku k oblouku nohy. Chirurg pak provedou řez v vazbě, aby zabránil stlačení tibiálního nervu.
Podle jednoho zdroje z roku 2021 je chirurgický zákrok úspěšný ve 44–96% případů. Lidé bez předchozích problémů s kotníkem, mladší lidé a lidé, kteří dostávají včasnou diagnózu, mohou mít s chirurgickým zákrokem lepší výsledek.
V jiných případech mohou lidé mít endoskopickou chirurgii, což je méně invazivní postup. Budou mít lokální anestetikum a chirurg provede malý řez asi 1 centimetr ve vnitřním kotníku.
Pomocí tlačného nože uvolní chirurg Flexor retinaculum, pruh tkání v noze, z části svalu zvaného Abductor Hallucis. Cvičení
Cvičení
Cvičení, jako je protahování lýtek a nervové klouzání, mohou pomoci zmírnit příznaky a posílit zadní sval tibialis.
Lidé mohou sledovat radu lékaře nebo pracovat s fyzioterapeutem, aby našli cvičení, která jsou pro ně bezpečná v každé fázi jejich zotavení. Cvičení pro léčbu TTS mohou zahrnovat:
- Vyvažovací cvičení
- Pata na špičku chůze
- Postoje na jedné noze na různých površích
- Zvyšování paty na patě
Následující jsou popisy toho, jak provést několik cvičení k posílení zadní části Tibialis:
Heel-Toe Raises
- Pomocí záda židle nebo pultu pro podporu zvedněte paty z podlahy, aby se postavili na prsty na nohou. /li>
- Opakujte cvičení 15krát. Pouze zraněná noha. /li>
- Postavte se na zraněnou nohu a mírně ohněte koleno. 5krát pro dvě sady.
Stretch lýtek
- Postavte se a čelte zeď s rukama umístěnými na zdi na úrovni očí. Pů byt na zemi a druhá noha mírně vpřed s ohnutým kolenem.
- Otočte zadní nohu dovnitř mírně. Zpět tele.
- Držte se v této pozici po dobu 15–30 sekund. Den. To může zahrnovat:
- Mající ploché nohy nebo padlé oblouky, když je oblouk nohy nižší na podlahu než obvykle
- otoky z podvrtnutého kotníku
- Podmínky, jako je artritida nebo diabetes, které mohou vést k otoku a kompresi nervů
- Varikáza
- Ganglion Cyst
- oteklá šlacha
- Bone Spur
- Studie nervového vedení
- Diabetes
- mukopolysacharidóza, což je stav, kdy tělo není schopno rozkládat určité molekuly cukru
- Hyperlipidémie, ve kterém, ve kterém V krvi jsou vysoké hladiny tuků
- ploché nohy nebo padlé oblouky
- Artritida
- Poranění kotníku nebo nohou
- Nervové onemocnění
- Ganglion Cyst
- Knojovní žíly
- Bone Spur
- Poškození nervů na zadních tibiálních nervech a okolních nervových větvích
- Trvalá bolest
- Slabost motoru a atrofie
- Špatné hojení ran
- Zjizvení
- Body Boles
- Bones/Orthopedics
- Sports Medicine/Fitness
Jak je diagnostikována TTS?
Lékař obvykle diagnostikuje a posoudí TTS provedením fyzické zkoušky celé oblasti nohou a dolních nohou a tablety cardio active dotazem otázky o příznacích.
Diagnostické testy, které může lékař použít k potvrzení a vyhodnocení TTS, zahrnují:
rizikové faktory
Některé faktory mohou zvýšit riziko vzniku stavu. Mezi rizikové faktory pro TT patří:
Komplikace
Bez léčby, TTS může TTS Vedete ke komplikacím, jako jsou:
V některých případech nemusí být chirurgický zákrok úspěšný při léčbě bolesti nebo jiných příznaků a může mít za následek komplikace, jako například:
Shrnutí
tts je vzácný stav, když dochází ke kompresi zadního tibiálního nervu v noze. TTS se může vyskytnout při zranění, plochých nohou nebo zdravotních stavech, jako je diabetes.
Odpočinek, nanášení ledu a fyzikální terapie mohou pomoci léčit TTS. V závažných případech mohou lidé vyžadovat chirurgický zákrok, aby zmírnili kompresi nervů.
Hledání správné léčby je důležité, aby se zabránilo komplikacím, jako je poškození nervů. Lidé mohou kontaktovat lékaře, pokud mají podezření, že mají TTS.
Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro sourcing a remízy Pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .